Ubytovanie v Brně - hotely a penzióny v Brně a okolí

Informácie o Brně

Krajské mesto Brno leží v kotline na rieke Svratka a Svitava, zároveň predstavuje centrum Moravy a je druhým najväčším mestom Českej republiky. Charakteristickú panorámu tvoria dva vrchy, Špilberk a Petrov.

História Brna

Prvá písomná zmienka o meste Brno sa objavila v Kosmovej kronike z roku 1091. V rokoch 1231-1237 boli spojené štyri sídelné celky v jedno mesto, ktoré sa postupne ohradilo hradbami. V roku 1243 zakladá Václav I. mesto udelením kráľovských privilégií. Ďalšou významnou udalosťou Brna bolo založenie kláštora Aula Sanctae Mariae roku 1323 kráľovnou Eliškou Rejčkou, ktorá do kláštora uviedla rehoľnice cisterciánskeho rádu. Hlavným mestom Moravy sa Brno stalo v roku 1641.

Kultúra v meste

K mestu neodmysliteľne patrí viac než sedemdesiatročná tradícia veľtrhov a výstav, spojená s unikátnym funkcionalistickým výstaviskom. Brnenské výstavisko je považované za jedno z najkrajších v Európe, vďaka svojmu riešeniu a polohe. Ročne sa tu usporadúva do štyridsať špecializovaných veľtrhov, na ktorých sa zúčastňujú spoločnosti z viac než 50 krajín sveta. Každoročný medzinárodný hudobný festival Špilberk, ktorý založila Filharmónia Brno v roku 2000, je jediný výhradne symfonický medzi letnými festivalmi v českých krajinách. Tento festival poskytuje jedinečný kultúrny zážitok v prostredí historickej pevnosti nad mestom. Ďalšie nevšedné kultúrne zážitky ponúka aj Národné divadlo v Brne, Divadlo Bolka Polívku, Husa na Provázku, Moravská galéria, Múzeum mesta Brno, Dom umenia či Technické múzeum.

Pamiatky mesta Brno

Hrad Špilberk bol založený v 1. pol. 13. storočia, v 18. storočí sa Špilberk stal mohutnou barokovou pevnosťou a zároveň aj obávaným väzením. Od roku 1961 hrad slúži len na výstavné účely. Troj-lodná katedrála sv. Petra a Pavla v novogotickom štýle s dvomi štíhlymi, vysokými vežami, dominuje vrchu Petrov. V blízkosti katedrály stojí monumentálny Dietrichsteinský palác zo 17. storočia. V priestoroch paláca sa nachádza aj detské múzeum. Starú radnicu s gotickým portálom a bohatou figurálnou výzdobou uvidíte zo Zeleného vrchu pod Petrovom. Je považovaná za najzaujímavejšiu svetskú stavbu v Brne. Obdivovať môžete kapucínsky kláštor s ranno barokovým kostolom Nájdenie sv. Kríža či tzv. Novou radnicou, komplex barokových budov, so sídlom Magistrátu mesta. K ďalším hodnotným architektonickým pamiatkam patrí augustiniánsky kláštor v Starom Brne s bazilikou, jezuitský kostol Nanebovzatia Panny Márie alebo neskoro gotický kostol sv. Jakuba Většího na Jakubskom námestí. K pamiatkam UNESCO v Brne patrí vila Tugendhat.

Športové vyžitie a turistické atrakcie

Športovým nadšencom je určite známy Masarykův okruh s dlhoročnou tradíciou, ktorý každoročne priťahuje tisíce milovníkov silných strojov a rýchlej jazdy. Vďaka parametrom patrí k špičkovým motocyklovým závodiskám na svete.

V Brne je najrôznejšia ponuka športového vyžitia od aerobiku, amerického futbalu, bojového umenia, fitness, golfu až po horolezectvo, jachting, kolky, lukostreľbu, pétanque, squash alebo tenis. Pre cyklistov je k dispozícii hustá sieť turistických ciest, ciest a cyklotrás, ktoré umožňujú prístup do všetkých zaujímavých kútov Juhomoravského kraja.

Brno a okolie

V okolí Brna sa môžete dostať na hrebene Bielych Karpát, do Lednicko-valtického areálu okolo Lednických rybníkov alebo chránenej krajinnej oblasti Pálava, ktorá je od roku 1986 začlenená do svetovej siete biosférických rezervácií UNESCO. Lednicko-Valtický areál je z jednej strany vymedzený novogotickým zámkom Lednice a zo strany druhej barokovým zámkom v Valticiach. Obidva tieto objekty sú spojené 6km dlhou gaštanovou alejou. Areál sa zaraďuje medzi najkrajšie v strednej Európe a sú v ňom rozmiestené rôzne romantické stavby. Areál patrí medzi pamiatky figurujúce v zozname UNESCO.

V Slavkove pri Brne stojí zámok, ktorý je na mieste pôvodnej stredovekej tvrdze, a počas 17. a 18. storočia získal podobu honosného barokového sídla. História zámku sa spojuje s významnou bitkou troch cisárov v roku 1805, po ktorej tu došlo k uzavretiu mierovej dohody. V zámockých priestoroch je umiestená stála expozícia venovaná slavkovskej bitke.

Zámok Vranov nad Dyjou sa týči na vysokej skale nad riekou, na mieste pôvodného stredovekého hradu. V 17. storočí sa z hradu stalo honosné barokové sídlo a v súčasnej dobe je obklopený klasicistickým parkom so zvernicou. Dominantou zámku je Sál predkov.

Mesto Mikulov je známym centrom vinárstva na Morave. Víno je pestované vo viniciach pod Pálavou a je spracovávané v podpálavských vinných pivniciach. O výsledkoch práce vinárov sa môžete každoročne presvedčiť na Mikulovskom vinobraní. Krásny pohľad na celé mesto Mikulov a okolie sa ponúka zo Svatého Kopečku.

Mesto Znojmo, inak tiež nazývané ,,biele mesto‘‘, leží na brehu rieky Dyje. Dominantou mesta je radničná veža z 15. storočia a v podzemí historického jadra sa nachádza labyrint chodieb, ktorý sa zaraďuje k najväčším bludiskám v strednej Európe.

Súčasťou bohatého systému krasových javov sú kvapľové jaskyne Moravského krasu. V severnej časti Moravského krasu je súčasťou systému, v ktorom, sa strácajú dva potoky, dno Macochy, priepasti hlbokej 138,7m. Je tu možné vidieť unikátnu kvapľovú výzdobu.